Home » strona główna » ZARZĄDZENIE nr 2/2015/16

ZARZĄDZENIE nr 2/2015/16

ZARZĄDZENIE nr 2/2015/16
DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ W ROZDZIELU
z dnia 1 września 2015 roku
w sprawie zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów

uzgodniono z RADĄ PEDAGOGICZNĄ, RADĄ RODZICÓW
I SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

Podstawa prawna: Na podstawie par. 2 Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z późniejszymi zmianami …(Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ) oraz art. 95a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty wprowadzam następujące zasady bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły:
1. Uczeń przychodzi do szkoły nie wcześniej niż o 745, jeśli zajęcia rozpoczynają się o godz. 800. Wcześniej budynek szkoły jest zamknięty. W przypadku, gdy zajęcia rozpoczynają się później uczeń może przyjść nie wcześniej niż 10 minut przed ich rozpoczęciem. Po wejściu na teren szkoły uczniów obowiązuje zakaz jego opuszczania. Po zakończeniu zajęć uczeń opuszcza szkołę i teren szkoły – szkoła ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów tylko do zakończenia zajęć przewidzianych w tygodniowym planie zajęć edukacyjnych.
2. Uczeń ma obowiązek przychodzić punktualnie na wszystkie zajęcia.
3. Uczestnictwo ucznia w wyjściach i wycieczkach poza teren szkoły musi być potwierdzone pisemną zgodą rodziców. Zapis ten dotyczy również uczestnictwa uczniów w szkolnych zabawach odbywających się poza godzinami zajęć.
4. Każdy uczeń prowadzi i obowiązkowo nosi codziennie do szkoły zeszyt korespondencyjny, który służy do komunikowania się szkoły z rodzicami i rodziców ze szkołą. Zeszyt ten zawiera wzory podpisów rodziców/opiekunów prawnych/ ucznia oraz ich numery telefonów.
5. Każdą nieobecność w szkole rodzice usprawiedliwiają pisemnie w zeszycie korespondencyjnym lub osobiście w ciągu dwóch tygodni.
6. Uczeń, który ma powody do zwolnienia z zajęć, musi mieć pisemną prośbę rodziców o zwolnienie w zeszycie korespondencyjnym. Zwolnienie musi zawierać: imię i nazwisko ucznia datę, godzinę, o której uczeń ma zostać zwolniony, podpis rodzica oraz adnotację, że rodzic bierze pełną odpowiedzialność za powrót dziecka do domu.
Wychowawca lub nauczyciel zwalniający ucznia potwierdza zwolnienie swoim podpisem.
W przypadku gdy rodzic zwalnia dziecko z zajęć wychowania fizycznego, odbywających się na ostatnich lekcjach, zwolnienie winno zawierać adnotację, ze dziecko ma pójść do domu. Brak takiej adnotacji spowoduje, że uczeń pozostanie na lekcji wychowania fizycznego, lecz nie będzie ćwiczyć.
W wyjątkowych sytuacjach rodzic może zwolnić ucznia telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu i odbierając dziecko osobiście z lekcji. Jeżeli rodzic życzy sobie, aby dziecko udało się na przystanek BUS w celu kontynuowania podróży z rodzicem, wówczas uczeń jest odprowadzany na przystanek przez pracownika obsługowego szkoły. Dziecko pozostaje pod opieką pracownika do chwili przyjazdu BUS-a i odebrania dziecka przez rodzica.
7. Krótkie 5-ciominutowe przerwy uczniowie spędzają w budynku szkolnym, bez względu na warunki atmosferyczne. W razie sprzyjających warunków w okresie wczesnojesiennym i wiosennym uczniowie mogą spędzać długie przerwy na wybrukowanym podwórku szkolnym, bez możliwości korzystania z boiska szkolnego i placu zabaw. Bez względu na warunki atmosferyczne, czas pomiędzy 745 a 800, uczniowie spędzają w budynku szkoły. W czasie przerw uczeń jest zobowiązany do wykonywania poleceń nauczycieli dyżurujących.
8. Uczniowie gimnazjum spędzają przerwy na parterze, a uczniowie szkoły podstawowej na piętrze budynku.
9. W trakcie przerw obowiązuje zakaz przebywania w klasach, nadmiernego hałasowania oraz przesiadywania na parapetach, schodach, w toaletach i w szatniach.
10. W przypadku, gdy na terenie szkoły uczeń ulegnie drobnemu wypadkowi ( np. skaleczenie, stłuczenie), za zgodą nauczyciela jest odprowadzany przez kolegę do sekretariatu w celu opatrzenia rany.
11. Uczeń jest zobowiązany do dbania o kulturę słowa (w szkole obowiązuje bezwzględny zakaz używania wulgaryzmów).
12. Podczas trwania zajęć i na przerwach nie wolno opuszczać terenu szkoły bez opieki nauczyciela.
13. Uczniowie korzystający ze stołówki szkolnej schodzą do jadalni tylko pod opieka nauczyciela, z którym mieli zajęcia.
14. Należy ograniczyć wyjścia uczniów do toalety podczas zajęć, z wyjątkiem sytuacji koniecznych.
15. Po zakończonych zajęciach w danym dniu, uczniowie są sprowadzani do szatni przez nauczyciela, z którym mieli ostatnią lekcję.
16. Uczniów obowiązuje zmiana obuwia niezależnie od warunków atmosferycznych.
17. W razie zauważenia usterek lub sytuacji zagrażających bezpieczeństwu uczniów, uczeń ma obowiązek zawiadomienia o tym pracownika szkoły.
18. Nie wolno wnosić na teren szkoły niebezpiecznych przedmiotów, materiałów i substancji mogących spowodować zagrożenie życia i zdrowia.
19. Uczeń ma obowiązek noszenia schludnego, niewyróżniającego się stroju szkolnego na co dzień, zaś podczas zabaw i dyskotek stroju nieprzeźroczystego, zakrywającego ramiona i tułów.
20. Podczas uroczystości szkolnych wynikających z kalendarza imprez uczeń jest zobowiązany do noszenia stroju odświętnego biało-czarnego lub biało-granatowego. Brak stroju galowego wpływa na obniżenie oceny z zachowania.
21. Zabrania się uczniom/uczennicom żelowania włosów, malowania oczu, ust, paznokci, farbowania włosów, noszenia długich kolczyków i dużych pierścionków. Małe kolczyki mogą być noszone tylko w płatku ucha. Delikatny makijaż jest dopuszczalny tylko w czasie dyskotek szkolnych.
22. Niedopuszczalne jest korzystanie przez uczniów z telefonów komórkowych, dyktafonów, aparatów fotograficznych, MP3, MP4 podczas zajęć i przerw oraz nagrywanie zajęć w formie audio lub video bez wiedzy i zgody nauczyciela. Aparat fotograficzny może być używany podczas uroczystości szkolnych przez osoby odpowiedzialne za prowadzenie szkolnej strony internetowej.
23. Uczeń zobowiązany jest do przestrzegania zasad kultury współżycia odniesieniu do kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły, a także dbałości o ład i porządek w szkole.
24. Jeżeli uczeń zniszczy mienie szkolne, odpowiedzialnością materialną zostają obciążeni jego rodzice.
25. Szkoła nie odpowiada za bezpieczeństwo przynoszonych przez uczniów drogich przedmiotów, np. biżuterii, markowej odzieży, obuwia, telefonów komórkowych i pieniędzy.
26. Uczniów na terenie szkoły i wokół niej obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i używania alkoholu, narkotyków, dopalaczy.
27. Nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym. Znieważanie go lub naruszanie jego godności osobistej jest przestępstwem z art. 226 Kodeksu Karnego ściganym z urzędu.
28. Rodzice na pierwszym zebraniu klasowym składają oświadczenie w formie pisemnej o wyrażeniu lub niewyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystywaniu wizerunku dziecka według załączonego oświadczenia. Dotyczy to rodziców, którzy nie składali takich oświadczeń w szkole. Wychowawcy są odpowiedzialni za zebranie oświadczeń od rodziców.

Zapoznałem się z wyżej wymienionymi zasadami:

……………………………                                                                                                           ……………………………………………..
Podpis ucznia                                                                                                                                              Podpis rodzica

Z zasadami zawartymi w Zarządzeniu nr 2/2015/16 wychowawcy mają obowiązek zapoznać uczniów i rodziców. Wyżej wymienione zasady z potwierdzoną podpisem ich znajomością powinny znajdować się wklejone do zeszytu korespondencji wychowawcy z rodzicami.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo