To święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego lub też Dnia Dziedzictwa Językowego przypada 21 lutego, święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data obchodów nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1952 roku, kiedy to pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji. Jej celem była walka o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ostatecznie cel ten osiągnięty został w 1956 roku, a zabici studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków. Historia rzadko zna przypadki, w których ludzie poświęcali życie za swój język ojczysty.
Podstawowym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.
Polacy chętnie angażują się w obchody święta z kilku powodów. Przede wszystkim mamy piękny, zróżnicowany, choć trudny język, który wyróżnia się na tle innych. Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie-posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.
Coroczne obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język, dlatego w naszej szkole na lekcjach języka polskiego zostały przeprowadzone zajęcia związane z poprawnością językową oraz zjawiskami zachodzącymi w języku. Wzbogacono je materiałami i filmikami z kampanii „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Uczniowie zostali także zaproszeni do udziału w konkursie pt. „Wykopaliska słów, czyli na tropie zapomnianych wyrazów.”