Wakacje są kojarzone między innymi z zabawą, ładną pogodą i dużą ilością wolnego czasu. Niestety bardzo często tak nie jest. W wakacje zwiększa się ryzyko bycia ofiarą wypadku. Nie chodzi tutaj tylko o wypadki drogowe, ale też o takie, które mogą się nam przydarzyć na roli czy w własnym ogródku. Zawsze trzeba być świadomym tego co może nam się zdarzyć w danym miejscu i sytuacji. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego przedstawiono uczniom przykłady różnych zdarzeń, które mogą im się przytrafić i sposoby ich rozwiązania.
Wycieczki w góry są niebezpieczne jeśli się do nich odpowiednio nieprzygotuje. Trzeba pamiętać między innymi o zmiennej pogodzie w tamtych terenach. Na górskie szlaki powinno się wyruszać z osobą dobrze znającą trasę. Zawsze przed rozpoczęciem wycieczki górskiej, należy zostawić wiadomość w miejscu pobytu o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Na taką wycieczkę potrzebne będą odpowiednie ubrania, apteczka, latarka i telefon. W razie jakiegoś wypadku niezwłocznie należy zadzwonić pod numer 601 100 300 (GOPR).
Wiele osób wyjeżdża nad wodę, gdzie też bywa niebezpiecznie. Na taką wycieczkę powinno się zabrać: ręcznik, okulary, czepek, okrycie na głowę, strój kąpielowy, klapki, olejek do opalania czy wodę niegazowaną. Idealna temperatura wody powinna wynosić ponad 18 stopni Celsjusza. Na plażach zawsze czuwają ratownicy. Przestrzeganie ich poleceń to podstawa regulaminu kąpieliska. Bezpieczne kąpieliska wyznaczane są bojami (Np. Czerwone boje wyznaczają teren kąpieliska dla osób nieposiadających karty pływackiej. Woda ma tam głębokość ok. 1,2 – 1,3 metra. Boje żółte oznaczają granice kąpieliska – ok. 4 m głębokości). Zdarzyć się może, że kąpiący jest świadkiem wypadku kogoś innego, trzeba wtedy zachować rozwagę i spokój. Trzeba uważać żeby samemu nie stać się ofiarą utonięcia. Najlepiej jest wezwać pomoc i powiadomić ratownika WOPR – numer tel. 601 100 100.
Zdarza się, że nawet w naszej okolicy trzeba być rozważnym, na drodze czy na roli. Od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzono obowiązek noszenia odblasków. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni i kierowcy wcześniej nas mogą zauważyć. W wakacje nadchodzi okres intensywnych prac rolniczych, zaczynają się zbiory. Musimy wtedy uważać ponieważ wszelkie maszyny rolnicze są niebezpieczne, zwłaszcza dla mniejszych dzieci.
W tym okresie może zdarzyć się wszystko dlatego dobrze mieć przy sobie kilka pomocnych numerów telefonicznych takich jak:
– Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania ( 801 199 990 )
– Dziecięcy Telefon Zaufania ( 800 12 12 12 )
– GOPR znany też jest pod numerem 985
(Ważne Informacje dla rodziców) Warto pamiętać o :
– odwiedzeniu strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl
– bezpłatnej aplikacji iPolak – niezbędniku w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie www.msz.gov.pl/pl/ipolak
– rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu internetowego „ Odyseusz ” , www.odyseusz.msz.gov.pl . Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą udzielić skutecznej pomocy.
Mateusz Wójtowicz
Link do galerii zdjęć