„Tych dni historia nie zapomni, gdy stary ląd w milczeniu zastygł i święcić będą nam potomni po pierwszym września – siedemnasty”.
17 września 1939 roku to kolejna bolesna karta w historii naszej Ojczyzny. To właśnie wtedy wojska Armii Czerwonej, w sile około 1 mln żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc tym samym Pakt o nieagresji z 1932 roku. Oficjalny pretekst był zawarty w przekazanej ambasadorowi Grzybowskiemu nocie o godzinie 3.00. Zamieszczono tam niezgodne z prawdą oświadczenie, o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony życia i mienia zamieszkujących wschodnie tereny Białorusinów i Ukraińców. W konsekwencji ZSRR uznał wszystkie układy z Polską za nieobowiązujące – zawarte z nieistniejącym państwem. Tymczasem agresja Sowietów była konsekwencją zawartego kilkanaście dni wcześniej układu z III Rzeszą dotyczącego rozbioru II Rzeczpospolitej.
W naszej szkole również ten dzień został uczczony wykonaną gazetką tematyczną, zaś starsze klasy wysłuchały na lekcji historii prelekcji na ten temat.