W roku szkolnym 2015/2016 w naszym oddziale przedszkolnym zrealizowana została innowacja pedagogiczna pt. „Z książką za pan brat”. Podczas trwania innowacji promowano czytelnictwo wśród dzieci i ich rodzin. Wdrażano dzieci do częstego obcowania z książką oraz zaoferowano naukę czytania chętnym przedszkolakom. Duży nacisk położono na eksponowanie książek. Codziennie dzieci słuchały głośnego czytania literatury. Do akcji głośnego czytania dzieciom w oddziale przedszkolnym zaproszeni zostali rodzice.
Chętnym dzieciom zaproponowano udział w przedszkolnych konkursach, np. na najciekawszą książkę, na najpiękniejszą ilustrację do książki wypożyczonej z biblioteki czy w konkursie opowiadania ulubionej baśni.
W drugim półroczu dzieci systematycznie odwiedzały bibliotekę szkolną i wypożyczały książki do czytania z rodzicami w domu oraz oglądały i czytały czasopisma.
Najbardziej motywującą do samodzielnego czytania okazała się akcja czytania: „Przedszkolaki przedszkolakom, przedszkolaki uczniom”, w ramach której chętne dzieci czytały swoim koleżankom i kolegom z grupy, a nawet uczniom w szkole.
Pod koniec roku szkolnego najmłodsi wzięli udział w happeningu czytelniczym: „Jak nie czytam, jak czytam” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną w ramach ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania książek.
Niektóre książki wyjątkowo przypadły dzieciom do gustu, oto ich tytuły:
Adam Bahdaj „Mały pingwin Pik-Pok”,
Renata Piątkowska „Opowiadania dla przedszkolaków”,
Renata Piątkowska „Opowiadania z piaskownicy”,
Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”,
Jan Brzechwa „Wiersze i bajki”,
Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku”,
Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”,
Lucyna Krzemieniecka „Z przygód krasnala Hałabały”,
Danuta Wawiłow „Wiersze”,
„Dzionek szalonek i inne przygody Kubusia Puchatka” w przekładzie Wandy Chotomskiej,
Helena Bechlerowa „Kącik ze smokiem”,
Piotr Wojciechowski „Błękitna tajemnica”,
Joanna Papuzińska „Agnieszka opowiada bajkę”,
Małgorzata Musierowicz „Bijacz”,
Janina Porazińska „Kozucha Kłamczucha”.