13 grudnia 1981 roku, 35 lat temu, gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny premier i I sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wprowadził na terenie całego kraju stan wojenny. Aresztowano i internowano tysiące osób w tym wielu działaczy Solidarności i innych osób podejrzewanych przez władzę o działanie na jej szkodę.
Zakazano działania wszelkich organizacji, zgromadzeń, strajków, zawieszono publikację większości tytułów prasowych. Tysiące milicjantów i żołnierzy patrolowało ulice.
Zaczęła obowiązywać godzina milicyjna, kiedy to bez zezwolenia nie wolno było opuszczać domów. Zakazano podróży krajowych i zagranicznych. Wprowadzono przepustki na wyjazd do innego województwa, kartki na żywność i na buty. Sądy wydawały zaostrzone wyroki. Zamknięto granice, wstrzymano komunikację lotniczą, wprowadzono cenzurę przesyłek pocztowych. Zamknięto też kina, teatry. Do wojska powołano dużą liczbę rezerwistów.
Symbolem oporu społecznego wobec działań władzy zmierzających do zdławienia demokratycznych przemian w kraju stała się śląska kopalnia “Wujek”. W czasie pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników.
W dniu 9 grudnia odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona przypomnieniu wydarzeń sprzed 35 lat.
Uczniowie klasy szóstej przypomnieli wszystkim ten trudny czas. W montażu słowno – muzycznym recytowali wiersze, fragmenty literatury. Uczennice Patrycja Surma, Aleksandra Wolak i Natalia Adamczyk, przy akompaniamencie skrzypiec i fleta poprzecznego, wzruszyły nas znaną od lat piosenką „Mury”, była też pieśń „Obława”, „Żeby Polska była Polską”.
Narrację i wiersze przeplatały szokujące często fragmenty relacji i filmów dokumentalnych, obrazujące tragizm stanu wojennego i jego ofiary. Cisza i skupienie młodzieży naszej szkoły są dowodem na to, że młodzi Polacy nie utracili pamięci o historii swojej Ojczyzny.
Link do galerii zdjęć