Co roku w naszej szkole obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominamy ogromną radość, jaka zapanowała 11 listopada 1918 roku, gdy Polska po 123 latach znów pojawiła się na mapach świata. Społeczność szkolna uczestniczy w uroczystych akademiach, gimnazjaliści biorą udział w rajdzie ,, Jak oni w 1914r. …”, a od ubiegłego roku uczniowie ZS w Rozdzielu próbują swoich sił w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym ,,Po polsku o historii” Tego roku uroczysta akademia odbyła się w dniu 9 XI 2016r. , a została przygotowana przez nauczycieli i uczniów. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem szandaru i odśpiewaniem hymnu.Następnie uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum wyrecytowali piękne wiersze i przedstawili scenę rozmowy wnuczki z babcią na temat historii. Uczennice klasy II gim. śpiewały pieśni patriotyczne. Wszyscy z uwagą słuchali przygotowanego przez młodzież i dzieci wystąpienia. Na koniec pani mgr inż. Barbara Fąfara-Krawczyk podziękowała za przygotowanie akademii. Przypomniała również, jak ważna jest pamięć o tym szczególnym dla Polaków dniu.
Małopolskie Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii” to konkurs, który od czterech lat organizuje dla uczniów Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja ,,Zawsze Warto”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Jesienią 2013 r. w pilotażowej edycji konkursu wzięło udział ponad 5 tysięcy uczniów, a w roku 2014 prawie 8 tysięcy z 300 szkół. W roku 2015 prawie 9 tysięcy uczniów z ponad 350 szkół małopolski. W bieżącym roku szkolnym w IV Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym wzięło udział 13 uczniów ze szkoły podstawowej oraz 7 uczniów z gimnazjum w Rozdzielu.
Drużyna ,,Karolinki”, złożona z uczennic klas I, II i III gimnazjum, która reprezentowała nas na Rajdzie Niepodległościowym, zajęła I miejsce.
Natalia Zbyrowska