W piękny, jesienny dzień, 24.10.2019 roku, uczniowie klasy VIII wspólnie z uczniami klas VIII z Żegociny i Bytomska oraz wychowawcami wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę. Program wyjazdu zakładał odwiedzenie Kalwarii Zebrzydowskiej, zwiedzenie Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu oraz Domu Jana Pawła II w Wadowicach.
Około godziny 10.00 uczestnicy dotarli do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedzili Sanktuarium Pasyjno-Maryjne. Każdy miał możliwość pomodlenia się o łaskę dla siebie i swoich najbliższych.
Następnie udano się do Auschwitz- Birkenau, aby zwiedzać „fabrykę śmierci”, jeden z największych obozów koncentracyjnych, w którym zginęło od 1 do 1,5 miliona ludzi, w tym około 1,35 milionów Żydów. Dwugodzinny program zwiedzania uświadomił wszystkim ogrom cierpienia, jakiego doświadczali ludzie w tym miejscu. Kończąc zwiedzanie, wychodziliśmy ze smutkiem na twarzy.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były Wadowice, rodzinne miasto naszego ukochanego Jana Pawła II. Zwiedzaliśmy nowoczesne Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II odwiedzane rocznie przez blisko ćwierć miliona osób z ponad stu krajów, mieszczące się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Nowoczesna, multimedialna wystawa w wyjątkowy sposób ukazuje osobę Papieża. Eksponatom towarzyszą liczne prezentacje multimedialne, tablety i urządzenia pozwalające posłuchać fragmentów przemówień papieża. Pokonując kolejne pietra, poznaliśmy kolejne etapy życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. “Sercem” Muzeum jest mieszkanie, wynajmowane przez rodziców przyszłego Papieża wyposażone w autentyczne przedmioty używane niegdyś przez Wojtyłów. Są w Muzeum kolejne sutanny Jana Pawła II, są też pamiątki dotyczące zamachu, pamiątki z apostolskich podróży, czy eksponaty związane z Jego śmiercią i pogrzebem. Największe wrażenie na nas zrobiły gabloty z ziemią z blisko 100 miejsc odwiedzonych przez Jana Pawła II.
Tej wycieczki na pewno nie zapomnimy. Niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Była to niesamowita lekcja historii i patriotyzmu. Zadowoleni wróciliśmy do Rozdziela, dumni z Jana Pawła II, papieża – Polaka.
[ngg src=”galleries” ids=”241″ display=”basic_thumbnail”]