Home » strona główna » 82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na Polskę. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.

W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego  poświęcenia dla obrony kraju.

Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, nadszedł kolejny cios.

17 września 1939r. Stalin dał rozkaz Armii Czerwonej, aby przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej.
Miała ona nieść „wolność i szczęście” , „chleb i pracę”. Podobne i jeszcze inne treści można było odczytać z ulotek zrzucanych przez radzieckie samoloty. Tak dokonał się czwarty rozbiór Polski. Armia Radziecka nie przyniosła ani wolności, ani szczęścia, ani chleba. Przyniosła za to dramat tysięcy Polaków w Katyniu, Miednoje, dramat pomordowanych i zesłanych na Sybir.

Sytuacja wydawała się bez wyjścia, losy wojny przesądzone, ale duch w naszym narodzie jest wielki.

Nikt nie pomyślał, aby przestać walczyć, aby przestać wierzyć. Polacy walczyli z silnym wrogiem, oddawali swoje życie za ukochany kraj.

17 wrześień 1939 rok

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo