Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na Polskę. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat.
W całej Polsce trwały zacięte walki. W wielu miejscach walczący wsławili się wyjątkową odwagą i determinacją. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna – te i inne miejsca powinny nam się kojarzyć z aktem największego poświęcenia dla obrony kraju.
Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, nadszedł kolejny cios.
17 września 1939r. Stalin dał rozkaz Armii Czerwonej, aby przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej.
Miała ona nieść „wolność i szczęście” , „chleb i pracę”. Podobne i jeszcze inne treści można było odczytać z ulotek zrzucanych przez radzieckie samoloty. Tak dokonał się czwarty rozbiór Polski. Armia Radziecka nie przyniosła ani wolności, ani szczęścia, ani chleba. Przyniosła za to dramat tysięcy Polaków w Katyniu, Miednoje, dramat pomordowanych i zesłanych na Sybir.
Sytuacja wydawała się bez wyjścia, losy wojny przesądzone, ale duch w naszym narodzie jest wielki.
Nikt nie pomyślał, aby przestać walczyć, aby przestać wierzyć. Polacy walczyli z silnym wrogiem, oddawali swoje życie za ukochany kraj.