Home » strona główna » Akademia Katyń 1940 – Smoleńsk 2009

Akademia Katyń 1940 – Smoleńsk 2009

W dniu 8 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Rozdzielu odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy zbrodni katyńskiej o raz katastrofy smoleńskiej. W tym roku mija 79 lat od mordu, jakiego dokonali Sowieci na polskich żołnierzach i intelektualistach, a czego symbolem stał się Katyń. To właśnie w tym miejscu w czasie II wojny światowej zostały odkryte przez Niemców zbiorowe „mogiły” polskich jeńców. Na wskazanie pozostałych miejsc zbrodni stalinowskich trzeba było czekać, aż do upadku komunizmu, kiedy to Rosjanie oficjalnie przyznali się do dokonanego mordu.

W 70-tą rocznicę zbrodni do Katynia udała się polska delegacja składająca się z najwyższych przedstawicieli państwowych na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Nie dotarła jednak na miejsce – pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej, w której nie przeżył nikt.

W krótkim montażu słowno-muzycznym uczennice klasy V i VI przypomniały społeczności szkolnej te tragiczne wydarzenia z dziejów naszych Ojczyzny. Obok zarysu historycznego, pojawiły się pełne refleksji wiersze oraz piękne wykonanie przez Marysię i Wiktorię Sroka piosenki Lecha Makowieckiego „Katyń 1940

 

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

Galeria

IMG_3246

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo