Home » strona główna » Spotkanie z górnikiem

Spotkanie z górnikiem

5 grudnia 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły  miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z  górnikiem.  Tym niecodziennym gościem był pan Radosław Florek reprezentujący górnictwo naftowe.

Dzieci dowiedziały się, że na początku grudnia górnicy obchodzą swoje święto, które nazywa się Barbórka, od imienia patronki górników świętej Barbary. W związku z tym pan Radosław przybył  do przedszkolaków w odświętnym  mundurze górniczym, w czapce z pióropuszem.

Podczas spotkania opowiedział dzieciom o bogactwach naturalnych znajdujących się pod ziemią oraz o różnych rodzajach górnictwa, a zwłaszcza o górnictwie naftowym. Dzieci poznały nazwisko założyciela pierwszej polskiej kopalni ropy – Ignacego Łukasiewicza, która znajduje się w Bóbrce koło Krosna.

Oprócz tego,  dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały kolekcję minerałów i skamieniałości, którą, nasz gość zaprezentował im w bardzo ciekawy sposób. Były wśród nich: żelazo – piryt, kwarc – ametyst, miedź – chryzopraz, agat – wykorzystywany w produkcji biżuterii oraz bryłki soli kamiennej i węgla, a także: odciśnięty w skale ząb rekina prehistorycznego, owad – trylobit kambryjski, ślimak – amonit jurajski.

Na koniec spotkania dzieci chętnie pozowały do zdjęć w czapce z pióropuszem w towarzystwie górnika.

To spotkanie na pewno długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, było ono dla nich bardzo ciekawym przeżyciem o czym świadczy fakt, że niektóre dzieci zadeklarowały, że w przyszłości zostaną górnikami.

Serdecznie dziekujemy!

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

Galeria

IMG_7582

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo