Home » strona główna » „Witaj, witaj Majowa Rocznico, Pamiętny Trzeci Maju!…”

„Witaj, witaj Majowa Rocznico, Pamiętny Trzeci Maju!…”

230 lat temu, dnia 3 maja 1791 roku, została uchwalona przez Sejm Wielki Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu, przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 maja.

Konstytucja niosła nadzieję na ocalenie Polski. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała władzę magnatów. Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś  nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny.

Do dziś stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć  i otoczona jest należytą czcią i szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 3 maja obchodzimy święto państwowe.

Co roku 2 maja obchodzimy także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku. Zachęcamy do włączenia się w akcję #mojaflaga organizowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”. Szczegóły dotyczące akcji na stronie www.zegocina.pl

Pamiętajmy o tym dniach! Wywieśmy przed swym domem biało- czerwoną flagę! Zachęcamy do obejrzenia prezentacji, która przypomina najważniejsze fakty dotyczące Konstytucji Trzeciego Maja.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo