Home » strona główna » Rajd Przedszkolaka

Rajd Przedszkolaka

 

 W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też organizatorzy XII Rajdu Przedszkolaka ze Szkoły Podstawowej w Rozdzielu postawili przed dziećmi z wszystkich gminnych oddziałów przedszkolnych i przedszkoli trudne zadanie wędrówki spod kościoła w Rozdzielu na cmentarz I wojny światowej nr 357 w sąsiedniej Kamionce Małej, od nazwy wzgórza zwany cmentarzem na Jastrzabce. 
   Dzieci zostały przywiezione szkolnym autobusem do Rozdziela Dolnego i zaraz ruszyły na trasę rajdu. Pierwszym przystankiem na trasie wędrówki w ten piękny, ciepły dzień czerwcowy był zabytkowy, drewniany kościół w Rozdzielu, jeden z zabytków na Małopolskim Szlaku Architektury Drewniane

 Po zwiedzeniu kościoła przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i rodzicami powędrowaly szlakiem na odległe około 4 kilometrów wzgórz Jastrząbka w Kamionce Małej. Znajduje się tam cmentarz I wojny światowej, na którym pochowano żołnierzy różnych narodowści poległych w okolicy podczas tzw. operacji limanowsko – łapanowskiej w grudniu 1914 roku. Przy centralnym pomniku tego cmentarza dzieci zlożyły bukiety kwiatów i zapalone znicze. Główna organizatorka tego Rajdu pani Barbara Fraczek-Orzeł opowiedziała dzieciom o konieczności pamięci o poległych bohaterach walk o niepodległośc Polski oraz uzmysłowiła dzieciom na czym polega współczesny patriotyzm.
   Przed cmentarzem dzieci poznały część grupy rekonstrukcyjnej ” Kasztanka” z Laskowej, przybyłej tu konno w strojach żołnierzy i i II wojny światowej, która towarzyszyła im w dalszej części pobytu w Kamionce Małej dostarczając kolejnych niespodzianej. Dzieci mogły bowiem podziwiać popisy ułańskie, m. in. władania lancą, dowiedzieć się o wyposażeniu i ubiorach ułanów, a nawet pojeździć konno (źródło portal zegocina.pl)

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

Galeria

IMG_1657_wynik

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo