Home » strona główna » Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe  poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W celu uczczenia pamięci niezłomnych bohaterów w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni został zorganizowany  Konkurs Historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Miał on zasięg powiatowy, toteż wielki powód do dumy  Szkole Podstawowej w Rozdzielu dał uczeń klasy III gimnazjum Michał Nożkiewicz, który zajął w nim pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy.

W Szkole Podstawowej w Rozdzielu również nie zapomniano o tym ważnym w święcie. Kilkoro uczniów przybliżyło społeczności szkolnej historię żołnierzy wyklętych. Poniżej prezentujemy fragment wystąpienia.

 Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani „zaplutymi karłami reakcji…” Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii…
Gdy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa.
Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni, o których dzisiaj mówimy. 
Pośród tysięcy walczących w latach 40tych i 50tych XX wieku (a warto przypomnieć że ostatni z nich zginął w październiku 1963 r.) przypomnijmy choć kilka postaci:

Zygmunt Szyndzielarz ps. Łupaszka walczący z wrogami Polski od 1939 do 1948 roku. Skazany na karę śmierci.

Hieronim Dekutowki ps. Zapora Bohater Lubelszczyzny, cichociemny, wsławił się największą ilością walk stoczonych z Niemcami. Po wojnie walczył z nowymi porządkami wprowadzanymi przez komunistów. Stracony w 1949 r.

Rotmistrz Witold Pilecki – w czasie wojny dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz aby przekazać relacje o tym co tam naprawdę się dzieje. Z obozu udało mu się uciec, potem walczył z Niemcami min. w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze.

Józef Kuraś ps. Ogień – bohater Podhala, dowódca 500 osobowego oddziału, postrach komunistów, który podtrzymywał nadzieję Polaków na prawdziwe odzyskanie niepodległości. Zginął zdradziecko zamordowany w 1947 r.

Danuta Siedzikówna ps. Inka sanitariuszka w oddziale Łupaszki. Aresztowana, torturowana i skazana na karę śmierci. W okrutnym śledztwie nie wydała nikogo. Zginęła w wieku lat 18. Jej ostatnie słowa „Niech żyje Polska…”

Tadeusz Kuncewicz ps. Podkowa wsławił się min. uwolnieniem więźniów politycznych z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Janowie Lubelskim i rajdem ze Szczebrzeszyna do Niemiec w 1945 r. Więziony przez wiele lat w Czechosłowacji i w Polsce. Był inicjatorem budowy pomnika partyzantów Armii Krajowej w Biłgoraju.

Ci którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako „dzieci bandytów”. Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna. Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach. Dziś mamy okazję aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych, wśród nich oddać hołd ostatnim żyjącym.

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

Galeria

IMG_3283

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo