Home » strona główna » Świętujemy Dzień Flagi i 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Świętujemy Dzień Flagi i 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zbliżają się dwa ważne święta narodowe: 2 maja – Dzień Flagi oraz 3 maja – obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie. Była to próba unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała
w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest powodem do dumy dla Polaków.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.


Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Świętujmy, wywieszając przed swym domem biało- czerwoną flagę! 

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji oraz filmu edukacyjnego z serii „Ożywione obrazy”, w którym na podstawie najsłynniejszego obrazu Jana Matejki ”Konstytucja 3 maja 1791 roku” przedstawiono wiedzę na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo