Home » strona główna » Uroczystość ślubowania uczniów klasy I oraz Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Uroczystość ślubowania uczniów klasy I oraz Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dnia 13 października 2023 r. miała miejsce w naszej szkole podwójna uroczystość: ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I oraz obchody Dnia Edukacji Narodowej.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, naśladować postawę Patronki, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Katarzyna Cudejko dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej z wielkim przejęciem zaprezentowały zgromadzonym gościom, nauczycielom, rodzicom oraz starszym kolegom swoje umiejętności. Pięknie zaśpiewane piosenki oraz wyrecytowane wiersze wycisnęły niejedną łzę z oczu licznie przybyłych rodziców pierwszoklasistów. Życzenia najlepszych ocen, wspaniałego samopoczucia w szkole oraz spotkania wspaniałych przyjaciół złożyli dzieciom : Ks. Proboszcz Bogusław Pasierb oraz Wójt Gminy- Pan Wojciech Wrona.

Historię Dnia Edukacji Narodowej w swoim przemówieniu przybliżyła Pani Dyrektor Katarzyna Cudejko. Dokładnie 250 lat temu, w XVIII wieku, 14 października 1773 roku – na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – została utworzona Komisja Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej, które dawało możliwość kształcenia się osób z różnych warstw społecznych. Powstały pierwsze uniwersytety, a także Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowywanie podręczników dla uczniów.To wydarzenie pokazuje, że w Polsce już od dawna zdawano sobie sprawę tego, jak istotna jest rola powszechnej edukacji w rozwoju naszego kraju. Jej poziom zależy w dużej mierze właśnie od nauczycieli, co podkreśliła Pani Dyrektor, cytując na zakończenie słowa Elizy Orzeszkowej: „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą.”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski pod opieką opiekunek przygotował część artystyczną, w której uczniowie wierszami, piosenkami i życzeniami wyrażali wdzięczność za pracę nauczycieli. Na zakończenie występu, przy dźwiękach „Sto lat” wręczyli symboliczne róże Pani Dyrektor, nauczycielom i pracownikom, dziękując im za codzienny trud włożony w edukację i wychowanie oraz za ogromną cierpliwość.

Kontakt

    Szkoła Podstawowa
im. Bł. Karoliny Kózkówny
w Rozdzielu
Rozdziele 156
32-731 Żegocina
woj. małopolskie
tel. (014) 61-33-033

Ważne linki:

Galeria

galeria

POLECAMY

banner_nowepodreczniki

baner_dlarodzicow

baner_rok_bezpiecznej_szkoly

logo_bezpieczna_szkola

stop_dopalaczom

warto_zobaczyc

bezpieczenstwo